دلایل پوسیدگی درب حمام وسرویس بهداشتی

همانطور که ملاحظه می کنیم پاکیزه و منظم بودن حمام ها و دسشویی ها تاثیر بسزایی در کیفیت زندگی ما دارند و فارق از اینکه در طول هفته و یا ماه چندین بار این مکان ها نظافت می شوند , تلاش در سالم نگه داشتن درب های حمام و دسشویی که نمای آنها میتواند جلوه زیبا و یا زشتی به این مکان ها بدهد بسیار اهمیت دارد.
بزرگترین مشکلی که درب های حمام و دسشویی به آن دچار می شوند و بسیار هم رایج شده است پوسیدگی این درب ها می باشد. این مشکل در تمام خانه ها وجود دارد فرقی نمی کند جنس درب حمام و دسشویی شما چوبی باشد و یا فلزی در هر صورت میدانیم که بطور علمی هر دو این ماده ها چوب و فلز با آب و رطوبت واکنش می دهند و دچار اکسید شدن و پوسیدگی می شوند.

پوسیدگی درب چوبی حمام در اثر رطوبتپس عامل اصلی که این پوسیدگی را در درب ها ایجاد می کند وجود آب و رطوبت در این مکان ها می باشد که ما نمیتوانیم آب و رطوبت را از این مکان ها حذف کنیم.عده ای تصور می کنند تنها فلز است که نسبت به آب و رطوبت حساس بوده و دچار اکسید شدن و پوسیدگی می شود. این مطلب از نظر علمی بله صحیح است فلز بخاطر آلیاژ آهن موجود در آن تمایلش به ترکیب شده با اکسیژن موجود در آب بسیار بالا است فقط کافی است فلز به اندازه ذره ای با اکسیژن آب تماس پیدا کند بلافاصله واکنش اکسید شدن و یا همان زنگ زدن آهن شروع می شود و در پی آن فلز از درون شروع به پوسیدگی می کند که در ظاهرش هم نمایان است.

درب فلزی زنگ زده در اثر رطوبت

این مطلب را به این جهت عنوان نمودم تا این نکته را اشاره کنم که تنها درب های فلزی از آسیب آب و رطوبت در امان نیستند بلکه چوب هم در معرض آب و رطوبت دچار پوسیدگی می شود. بافت چوب بدلیل خلل و فرجی که درون آن هست  می تواند به راحتی آب و رطوبت را به داخل خود جذب کند و همین جذب باعث اصطلاحا باد کردن یا تاب برداشتن چوب و سپس پوسیدگی چوب می شود.این نکته را هم اضافه می کنم در محیط درب های چوبی شرایط دمایی و رطوبت میتواند به گونه ای باشد که شرایط برای رشد قارچ ها, کپک ها و حشرات فراهم باشد, که خود همین عامل هم سرعت روند پوسیدگی را بیشتر می کند. با اینکه چوبی که برای این درب ها استفاده می شود, چوب مرده می باشد ولی باز هم این حشرات و قارچ ها میتوانند از بافت چوب تغذیه کنند.

درب چوبی پوسیده شده در اثر نفوذ حشرات


چطوری از پوسیدگی درب حمام و سرویس بهداشتی جلوگیری کنیم؟

جلوگیری از ماندگاری رطوبت:

در طول استفاده از حمام و نظافت سرویس بهداشتی , هواکش را روشن نمایید و حتما اجازه دهید تا یک ساعت بعد از خروج از حمام هواکش روشن بماند تا تمام رطوبت موجود در این مکان ها خشک شود چون ماندگاری رطوبت باعث ایجاد لک و کپک بر روی سرامیک , شیرآلات و درب ها می شود و روند پوسیدگی درب های چوبی و فلزی را تشدید می کند.همچنین بهتر است با استفاده از یک دستمال پس از استحمام و یا نظافت سرویس بهداشتی درب ها را به طور کامل خشک نمایید.

فویل چسب دار عایق پوسیدگی:

فویل های چسب دار در برندهای مختلف و کیفیت های مختلف در بازار موجود هستند.این نوع عایق ها در دو جنس فوم و ورق آلومنیومی ساخته شده اند، که به دلیل چسب دار بودن هیچ نیازی به پیچ یا چسب اضافه برای چسبیدن ندارند.قیمت آنها مناسب بوده و نحوه استفاده آسانی دارند. بطوری که تنها کافی است چسب را بلند کرده و فویل را به قسمت پایین درب که در معرض تماس بیشتر با آب است بچسبانید. معایب این فویل ها نازک بودن آنها می باشد که همین عامل باعث عدم ماندگاری طولانی مدت آنها میشود.

فویل چسب دار عایق پوسیدگی درب حمام و سرویس بهداشتیاستفاده از ضد آب کننده های چوب نانو:

ضد آب کننده ها محلول هایی هستند بر پایه آلکید که با ایجاد یک لایه محافظ نامرئی ضد آب با مقاومت عالی بهترین راه جلوگیری از پوسیدگی درب های چوبی حمام و سرویس بهداشتی می باشد. این محلول باعث افزایش عمر و دوام طولانی محصولات چوبی بخصوص بسیار پر کاربرد برای درب های حمام و سرویس بهداشتی می باشند. بعد از استفاده از این ماده و ایجاد لایه محافظ به هیچ وجه آب و رطوبت دیگر در بافت های جاذب چوب نفوذ نمی کند.

مزیت های استفاده از ضد آب کننده چوب نانوزیت:

  • تنوع کاربری بر روی سطوح چوبی مختلف از جمله درب ها , پنجره ها,نرده های چوبی , سقف های چوبی و آلاچیق ها و صندلی های چوبی و آثار منبت چوبی و ...
  • محافظت از سطح چوب در برابر اشعه UV خورشید
  • مقاومت در برابر چسبندگی گرد و خاک
  • دارای خاصیت تمیز شوندگی آسان
  • اثر بخشی و ماندگاری بالا

نحوه اجرای ضد آب کننده چوب نانوزیت:

  • سطوح به هیچ وجه نباید مرطوب باشند و حتما با یک دستمال خشک سطوح را از هر گونه آلودگی و چربی پاک نمایید.
  • برای داشتن سطحی صاف از یک سمباده مخصوص چوب استفاده نمایید و بعد از آن گرد و خاک چوب را با یک دستمال پاک نمایید.
  • سپس ظرف محتوی محلول را بخوبی تکان دهید و بعد آن را داخل یک ظرف مناسب ریخته و با استفاده از یک قلمو بر روی سطح اعمال نمایید.
  • بسته به دمای محیط و نوع چوب برای خشک شدن هر لایه بین 30 الی 90 دقیقه زمان لازم است و اجازه دهید هر لایه بطور کامل خشک شود و سپس لایه بعدی را اجرا نمایید.
  • ماندگاری این محصول با سه لایه اجرا بین 3 الی 6 سال خواهد بود.