نکات مهم استفاده از شامپو فرش

استفاده از شامپو فرش برای شستشوی فرش، روشی ساده و کارآمد در راستای محافظت و افزایش دوام آن‌ها است. بکارگیری این مواد شوینده چندان سخت نیست . اگر قصد دارید برای تمیز کردن فرش های خود از شامپو فرش استفاده کنید.

 • اولین نکته‌ای که باید توجه کافی به آن داشته باشید؛ استفاده از یک شامپو فرش خوب است.
 • دستورالعمل‌های نوشته شده روی محصول کاربردی و دقیق باشد.
 • مشاوره با ما

روش سنتی شستن فرش با آب و تی

کاربردهای شامپو فرش

نام شامپو فرش سبب شده است که بسیاری از مردم به اشتباه تصور کنند که استفاده از  آن‌ها برای موارد دیگر ممکن نیست. در ادامه به برخی از کاربردهای شامپو فرش اشاره خواهیم کرد که احتمالا تاکنون از آنها بی‌خبر بودید.

 1. تشک، پتو و پرده: اگر در خانه بچه کوچک دارید، مطمئنا دفعات زیادی را صرف شستشوی تشک و پتوها خواهید کرد. تمیز کردن این لوازم با استفاده از شامپو فرش راحت‌تر بوده و در وقت خود نیز می‌توانید، صرفه جویی کنید.
 2. مبلمان: زدودن آلودگی‌های مختلف از سطوح مبلمان به هزینه زیادی نیاز ندارد. مطمئن شوید که از شوینده سازگار با پارچه مبلمان خود استفاده کرده و زمان کافی را به خشک شدن آن‌ها اختصاص دهید.
 3. تودوزی ماشین: از بین بردن لکه‌های موجود روی روکش یا تودوزی صندلی ماشین از دیگر کاربردهای شامپو فرش است.

مزایا و معایب استفاده از شامپو فرش

در سالیان اخیر استفاده از شامپو فرش در میان مردم کاهش یافته است؛ زیرا تصور می‌شود که این محصولات نمی‌توانند، نتیجه دلخواه داشته باشند و پسماند زیادی را در الیاف فرش برجا می‌گذارند. اما یک محصول مناسب نیاز مصرف‌کنندگان را به خوبی برآورده می‌کند و فرشی تمیز و عاری از هرگونه لک و غبار تحویل می‌دهد.  البته همیشه خرید شامپو فرش باچالش های زیادی روبرو است . 

اکثر شامپو فرش های بازار خیلی آبکی شده اند و از غلظت خوبی برخوردار نیستند. این امر در بصرفه بودن آنها نقش بسزای دارد و اما شامپو فرش نیز مانند هر شوینده دیگری، مزایا و معایب مختص به خود را دارد. در میان مزایای شامپو فرش می‌توان به شامپو فرشی اشاره کرد که دارای غلظت مناسب باشد و قابلیت ترکیب با  آب را توسط خودکاربر داشته باشد. همچنین تشکیل رسوب و پسماند در الیاف فرش و باعث خراب شدن شکل طبیعی فرش در بعضی از موارد می گردد که جز معایب شامپو فرش هستند. البته این مورد آخر بستگی به روش استفاده کاربران نیز دارد.

شامپو فرش از بین برنده انواع لکه ها از روی فرش

آموزش درست کردن شامپو فرش خانگی؟

دستورالعمل‌های زیادی برای ساخت شامپو فرش وجود دارد که هر کدام از آن‌ها را می‌توان در میان بهترین مواد شوینده برای فرش قرار داد و تنها باید هر یک را مورد استفاده قرار دهید تا به ترکیب جایگزین مناسبی برای شام‍پو فرش های شیمیایی دست پیدا کنید. ما اینجا یک روش ساده ساخت شامپوی خانگی را پیشنهاد می کنیم.

شوینده‌ای غیرشیمیایی با رایحه عالی.چنین شوینده‌ای در زمره بهترین شوینده فرش قرار می‌گیرد.برای ساخت این شوینده مواد زیر را با یکدیگر ترکیب کنید:

 • یک فنجان (۲۳۰ میلی‌لیتر) سرکه سفید
 • دو فنجان (۴۶۰ میلی‌لیتر) آب
 • دو قاشق چای‌خوری (۱۵ گرم) نمک
 • پانزده قطره عطر گیاهی مانند لیمو، اسطوقدوس یا کاج

 استفاده از شیشه پاک‌کن: شیشه پاک‌کن دیگر مانند قبل تنها مختص به شیشه نیست آن را می‌توان با آب گرم مخلوط کرده  تا یک شامپو فرش ساده و کارآمد برای خانه، ماشین یا هر جای دیگری درست کنید.

محلولی با استفاده از وایتکس: شوینده‌های دارای وایتکس نسبت به مواد معمولی قوی‌تر بوده و در هنگام استفاده از آن‌ها باید بسیار مواظب باشید؛ زیرا به پوست، چشم و ریه شما آسیب می‌زنند. دستکش بپوشید و مواد زیر را با یکدیگر ترکیب کنید:

 • سه قاشق غذاخوری (۲۰ میلی‌لیتر) مایع ظرفشویی
 • ¼ فنجان (۶۰ میلی‌لیتر) وایتکس
 • ¼ فنجان (۶۰ میلی‌لیتر) سرکه
 • پنج لیتر آب

اگر چه استفاده از محصولاتی مانند شامپو فرش ، مشکل خاصی را به وجود نمی‌آورد؛ اما بهتر است که پیش از استفاده، ترکیبات شامپوی مورد نظر را بررسی کنیم تا از سازگار بودن آن با محیط زیست مطمئن شویم. این محصولات جایگزینی برای شامپو فرش به حساب آمده و با استفاده از مواد طبیعی ساخته می‌شوند. لذا استفاده از آن ها هم راحت تر و هم با توجه به ساختار آن ها از قدرت پاک کنندگی بهتری برخوردار می باشند.

چگونه با شامپو فرش کار کنیم؟

اکنون که اطلاعاتی نسبی در مورد انواع شامپو فرش ها یاد گرفتیم، به سراغ این مرحله می‌رویم که چگونه شامپو فرش بکشیم؟ در صورتی که قصد دارید این کار را در خانه انجام دهید، ابتدا توجه داشته باشید که شامپو فرش باید از غلظت مناسبی برخوردار باشد، تا ما متناسب با سطح آلودگی محیط فرش غلظت مناسب شامپو را آماده کنیم. لذا با توجه به شرایط و مواردی که گفته شد، شما می توانید با استفاده مناسب از شامپوی فرش نانوزیت و مقدار کمی آب برای تمیز کردن و از بین بردن لکه های ایجاد شده اقدام نمایید.

برای آشنایی با نحوه استفاده از شامپو فرش نانوزیت مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. پیش از هر چیز، مبلمان خود را جابجا کنید. فرش را دو بار جاروبرقی بکشید تا بیشترین میزان گرد و غبار از الیاف فرش بیرون کشیده شود. در صورتی که فرش دچار خوردگی یا پارگی است، آن‌ها را تعمیر کنید.
 2. با استفاده از دستورالعمل روی شامپو فرش نانوزیت، مخلوطی را آماده کنید. بیش از مقداری که در دستورالعمل آمده است، شامپو اضافه نکنید؛ زیرا باعث بر جا ماندن کف اضافی در الیاف فرش خواهد بود.
 3. از دورترین نقطه به در اتاق، کار شستشو را آغاز کنید تا در ادامه مجبور به راه رفتن بر روی نقاط شستشو شده نشوید.
 4. یک اسفنج یا پارچه نرم را به کف مخلوط آغشته کرده و در جهت خواب پرز به آرامی بر روی آن بکشید.
 5. اجازه دهید کف شامپو به مدت نیم ساعت بر روی فرش باقی بماند تا گرد و غبار به سطح فرش کشیده شود.
 6. با استفاده از یک پارچه نمدار، کف را از روی فرش پاک کنید و در نهایت تمام سطح فرش را جاروبرقی بکشید.
 7. پنجره‌ها را باز کرده یا سیستم تهویه خانه را روشن کنید تا فرش به صورت کامل خشک شود.

تمیز نمودن مبلمان با شامپو فرش نانوزیت

باید تاکنون به این نکته پی برده باشید که استفاده از شامپو فرش نانوزیت برای مبلمان هم نیز کارآمد بوده و تنها به عنوان یک شوینده فرش به حساب نمی‌آید. برای شستشوی مبلمان با شامپو فرش نانوزیت مراحل زیر را انجام دهید:

 1. مبل را به صورت کامل جاروبرقی بکشید.
 2. مقدار مناسبی از شامپو فرش را مطابق با دستورالعمل با آب مخلوط کنید تا به خوبی کف کند.
 3. یک پارچه نرم و تمیز را به کف مخلوط آغشته کرده و قسمت‌های کثیف را با آن پاک کنید.
 4. با استفاده از یک پارچه نمدار کف را به صورت کامل از روی مبل پاک کنید.
 5. مبل‌ها را در جایی مناسب و در صورت امکان، جلوی نور خورشید قرار دهید تا زودتر خشک شده و باکتری های باقیمانده نیز از بین بروند. برای این منظور می توانید از محلول آنتی باکتریال سطوح نانوزیت استفاده نمایید .